You are watching: How many cans of coke in a 2 liter

While ns cannot insurance claim that soda is at every a eco-friendly or healthy and balanced lifestyle choice, I"ll be the very first to admit my seeks to it and also I won"t quitting whenever soon. Currently that we"re being realistic, I"ve to be thinking about the many efficient means to purchase soda. As you know, soda can be purchase in many forms, from 12 oz cans come 2 liter bottles, to a 24 fill of cans. Yet which way gives friend the most bang for your buck?
*
Obviously, going generic would certainly be one easy means to do buying soda an ext efficient, which generally is half the price that name-brand soda. In this case, i will study what happens once we look at name-brand soda since it will be the most expensive and generally lug the exact same price throughout the board. Share sodas can range in price, so be sure to check out what your grocery keep offers.If us look in ~ the name-brand, 24 load of soda, v no revenue price, this generally goes for around $7.99, not consisting of tax. When we break the down, that comes down to about 33 cents per 12 ounces of soda (which is the general type of measure I will certainly be using below as a standard). A 12 pack of deserve to soda will commonly come around the exact same price or also more, due to the fact that it generally is priced at $4.50. In ~ $4.50 its about 37 cent a can. If us look at the 2 liter bottle of soda, in ~ the name-brand price, its generally $1.29, again through no sale price. Analyzed into ounces, 2 liters is same to about 67.6 ounces. This is equal to around 5 and a fifty percent cans of soda, which climate levels the end to around 23 cents per 12 ounces of soda! us save roughly 10 cent per 12 ounces that soda once we buy 2 liter bottles of soda.(I am not mindful of the price the the 6 fill bottles that soda, just due to the fact that I usually can"t drink that much at a time, however I have left my equation for calculating these numbers in ~ the bottom because that you. Next time ns go ns will check out the price and include it here as well.) After checking at my regional grocery store, because that a 6 load of 20 ounce bottles walk for around $4.29. At this rate, you room paying 42 cents per 12 ounces that soda. Again, this assuming over there is not a sale, and this is a price of a name-brand soda.Our other means of purchase soda, like 20 ounce bottles increase by the inspect out counter, are plainly over-priced and also used together a form of advertise buy for you. These are likewise priced at around $1.29 a bottle. At that rate, you space spending 77 cent per 12 ounces that soda! thats a substantial difference, so following time you space waiting in heat at the store, look away from those displays, since their objective is come rip girlfriend off and also satisfy your require for whatever you prefer to drink.Pepsi and also Coke have also been marketing these "half-cans" of soda, which i hope you can currently predict these room a rip off together well. Aluminum is one expensive product right now, so you will be paying because that it. If you can not drink a whole can the soda in ~ once, again, think about the wallet-friendly 2 liter bottles of soda. Girlfriend only have to pour as lot as you deserve to drink.In enhancement to saving on to buy 2 liter bottles, watch for sales! This main my grocery store store had actually a sale because that 88 cent on name brand soda. That brings me under to 16 cents per have the right to of soda, or basically half the price of box soda! Again, with generic soda, you"re likely to see similar savings, therefore if you can bear through it, give generic soda a chance, and also consider simply buying name-brand soda when its on sale.Now, if you space drinking SO lot soda, it might be possible to profit earlier from such, by turning your aluminum cans in for part pocket change. In ours area, a large 20 gallon garbage bag that non-crushed cans offered us around $1.50 back, so its up to you whether this is something come pursue. However, I would encourage you come recycle these containers, plastic or aluminum, to save our earth clean. Friend can additionally make a many cool things out the 2 liter bottles, and there is a list of awesome ideas here. I remember once I was in 3rd grade we made miniature green residences out the them, and watched a plant flourish a small bit daily in ours bottle. I use one currently to work-related with my dog"s water dish (like a water cooler works) so i dont need to fill his dish as often. In addition, due to the fact that using 2 liter bottles needs you to usage your very own glasses, this can additionally be a an ext eco-friendly way to offer (assuming you are not utilizing disposable cups). Since you wash and reuse these glasses, you are not pour it until it is full our landfills further.To usage this equation in figuring out what you space paying per can of soda at her grocery store, I used to following:(With 12 or 24 packs of soda:) Price separated by number of cans.(With 2 liters that soda:) number of total ounces split by 12, then the price separated by the number you obtained from the an initial part the the equation.Damn those math teachers in school, i really am making use of math in real life!
Posted byFrugal environment-friendly Girlat1:10 PM
*



See more: Distance From Myrtle Beach To Greensboro Nc, How Far Is Greensboro From Myrtle Beach

*

Lisasaid...

Have girlfriend looked at Soda club soda makers? They space awesome! We have actually one and also it"s a cheaper means to have actually soda and much better for the environment. :)